czwartek, 20 października 2011

Audyt energetyczny a świadectwo energetyczne

Czym jest audyt energetyczny i świadectwo energetyczne?

Autorem artykułu jest Krystian Kowalski


W poniższym artykule przedstawiono pokrótce, czym jest audyt energetyczny - po co się go wykonuje i co jest jego efektem. Dowiesz się również, czym jest tak zwane świadectwo energetyczne i jakimi wskaźnikami sie posługuje.
Audyt energetyczny to rodzaj dokumentu, który zawiera analizę ekonomiczno-techniczną budynku oraz rekomendacje co do jej optymalizacji. W ich ramach określone jest co można zrobić (co należy zrobić), wyszczególnione są parametry techniczne przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, a także ekonomiczne jak koszty, zyski, czas zwrotu kosztów itp. Termomodernizacja ma na celu zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku, kosztów uzyskania ciepłej wody użytkowej, a także kosztów klimatyzacji/wentylacji. W wyniku audytu wystawiane jest też świadectwo energetyczne, które określa po prostu klasę energetyczną budynku. Więcej o nim w drugiej części artykułu.

Audyt energetyczny wskazuje działania, jakie należy i warto wykonać, aby zoptymalizować efektywność energetyczno-ekonomiczną budynku, czyli mówi co zrobić, aby zaoszczędzić i z jakim kosztem się to wiąże. Celem audytu jest zatem wskazanie konkretnych rozwiązań technicznych i ekonomicznych oraz formalnych i organizacyjnych, aby inwestycja termomodernizacyjna była jak najbardziej efektywna (opłacalna).

W audycie powinno zawierać się przede wszystkim wyszczególnienie danych, które identyfikują dany budynek, tych dotyczących lokalnego źródła ciepła (lokalnej sieci ciepłowniczej i jej właściciela) oraz ocenę obecnego stanu technicznego danego budynku i źródła ciepła, a także opis metod i możliwości realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wraz ze wskazaniem metody optymalnych.

Z kolei świadectwo energetyczne, wystawiane przez uprawnionego audytora, określa wielkość zużycia energii na potrzeby grzewcze/chłodnicze, wentylacji, oświetlenia oraz użytkowej wody ciepłej. W tym dokumencie podawany jest tak zwany wskaźnik EP, który mówi o jakości energetycznej budynku lub lokalu. Mówi też o ilościowej i jakościowej ocenie zużycia energii. Drugim wskaźnikiem, jaki określa, jest wskaźnik EK, czyli wyrażający zapotrzebowanie na energię dostarczaną w budynku.
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz